Bağırov Zəbur David oğlu 18 sentyabr 1986-cı ildə Culfa rayon Bənəniyar kəndində ziyalı ailəsində anadan olub və Culfa rayon Bənəniyar kənd orta məktəbini 2003-cü ildə fərqlənmə attestatı ilə bitirib. 2003-2009-cu illərdə Naxçıvan Dövlət Universitetinin Tibb fakültəsində təhsil almışdır.
Zəbur Bağırov 2003-cü ildən Yeni Azərbaycan Partiyasının üzvüdür.
İş təcrübəsi:
- 2007-2009-cu illərdə Naxçıvan Muxtar Respublika Xəstəxanasının Travmatologiya şöbəsində gecə növbəsində 1,0 oklad tibb qardaşı kimi çalışıb.
- 03.08.2009 – 31.08.2009 – Diaqnostika Müalicə Mərkəzində interna vəzifəsində çalışıb.
- 01.09.2009 – 25.05.2010-cu il tarixləri arasında Türkiyə Respublikası Kocaeli Universitetinin Ümumi Cərrahiyyə şöbəsində internatura təhsili alıb.
- 2011-2013-cü illərdə Naxçıvan MR Məhkəmə Tibbi Ekspertiza və Patoloji Anatomiya Birliyində şöbə rəisi və Naxçıvan MR Xəstəxanasının Cərrahiyyə şöbəsində əvəzçiliklə 0,5 oklad həkim-cərrah vəzifəsində çalışmışdır.
- 02.12.2013 – 01.01.2017-ci il tarixləri arasında Türkiyə Respublikasının Kocaeli Universiteti Tibb fakültəsi Elmi-Tədqiqat Xəstəxanasında “Urologiya” ixtisası üzrə ixtisasartıma kursunu müvəffəqiyyətlə keçib.
- 01.04.2016-cı il tarixindən Naxçıvan Muxtar Respublika Xəstəxanasının Urologiya şöbəsində 1.0 oklad həkim-uroloq vəzifəsində;
- 01.06.2016-cı il tarixindən Naxçıvan Muxtar Respublika Xəstəxanasının Urologiya şöbəsində əlavə olaraq əvəzçiliklə 0,5 oklad, cəmi 1,5 oklad həkim-uroloq vəzifəsində;
- 16.01.2017-ci il tarixindən 01.03.2018-ci il tarixinə qədər Naxçıvan Muxtar Respublika Xəstəxanasının Urologiya şöbəsinin müdiri vəzifəsində işləyib.
- 2018-2023-cü il tarixlərində Naxçıvan Muxtar Respublika Xəstəxanasının Baş həkimi vəzifəsində fəaliyyət göstərib.
06.09.2023-cü il tarixindən Bakı Sağlamlıq Mərkəzində, həmçinin həmin ilin noyabrında Unikal-A Məhdud Məsuliyyətli cəmiyyətində həkim uroloq cərrah olaraq kimi çalışmağa başlayıb.